Čištění a údržba bambusové podlahy

Datum článku: 20.6.2018

Čištění bambusové podlahy je relativně snadné, protože materiál je poměrně tvrdý a odolnější vůči poškození vodou než podobné podlahy z masivního dřeva. Existují kroky pro pravidelnou údržbu, které je potřeba pravidelně provádět, aby Vaše bambusová podlaha vypadala co nejlépe. Následující tipy představují všeobecná pravidla, vždy je ale potřeba dodržovat především návod doporučený výrobcem. Také byste se měli seznámit s podmínkami záruky, abyste neprováděli něco, kvůli čemuž by mohla pozbýt platnost.  

Čištění a údržba bambusové podlahy

Pravidelné čištění od prachu, nečistot a písku

Hlavní viník zhoršování bambusové podlahy jsou malé částice nečistot a zrníčka písku, které lidé přinesou domů na botách. Když se pak po těchto částicích chodí, zašlapou se do povrchu podlahy, kde způsobí vruby, rýhy či škrábance, takže bambus vypadá opotřebeně a nehezky. Tomu můžete předejít pravidelným vytíráním mopem a zametáním nebo vysáváním podlahy. V některých případech je potřeba to dělat denně – to závisí na množství provozu v místnosti.

  • používejte vysavač bez nástavce na koberce  
  • používejte pouze smeták s měkkými štětinami
  • podlahu nikdy nenamáčejte vodou, pouze vytírejte navlhčeným (téměř suchým) mopem

Důkladné čištění bambusové podlahy  

Přestože je možné na bambusovou podlahu použít většinu prostředků na dřevěné podlahy, je potřeba se ujistit, že prostředek je nealkalický, neabrazivní a není to vosk na podlahy. Také byste se měli vyhnout prostředkům obsahujícím olej. Když si nebudete jistí, poraďte se s prodejcem, u kterého jste krytinu kupovali. Bambus je o něco odolnější vůči působení vody než podlahy z masivního dřeva, přesto je náchylný ke kroucení, když je vystaven nadměrné vlhkosti. Když budete používat čisticí prostředek, který je potřeba smíchat s vodou, řiďte se vždy pečlivě návodem. 

Přírodní roztok na čištění bambusu  

Možná o tom nevíte, ale účinný zcela přírodní čisticí prostředek na bambusovou podlahu už nejspíše máte doma. Smícháním asi 50 ml světlého octa a 1 l vody vytvoříte roztok, kterým můžete bez obav vyčistit povrch bambusové podlahy. Čistič byste měli nanášet dobře vyždímaným hadrem.

Preventivní údržba bambusové podlahy  

Žena v botách s vysokými podpatky může na bambusové podlaze způsobit spoustu škody. Pokud musíte nosit vysoké podpatky, ujistěte se, že jsou v dobrém stavu a že mají na konci speciální měkkou podložku. Je vhodné se u vchodu vyzouvat, čímž předejdete vzniku černých šmouh a škrábanců na podlaze, a také snížíte množství drobných částic přinášených do místnosti. Další způsob, jak předcházet poškrábání podlahy, je zastřihovat drápy domácím mazlíčkům. To platí především pro velké psy, kteří mohou ve dřevě způsobit poměrně hluboké rýhy. Po bambusové podlaze nikdy netahejte těžký nábytek a pod jeho nohy umístěte silné látkové nebo plstěné podložky, aby se nohy nezaryly do podlahy a nezpůsobily důlky či rýhy. Sluneční světlo může změnit barvu některých typů bambusu. To platí především v případě, kdy koncentrované sluneční paprsky procházejí oknem dovnitř a dopadají stále na určitý úsek podlahy. Ve vlhkém prostředí umístěte menší koberečky nebo rohože před místa, kde se objevuje voda. Barva bambusové podlahy může v průběhu času mírně vyblednout. Když budete pravidelně měnit polohu nábytku, zajistíte tím, že bude k blednutí docházet rovnoměrně po celém povrchu.   

Podobné články

Dřevěná špalíková dlažba společnosti Silveko
Dřevěná špalíková dlažba společnosti Silveko
Společnost Silveko zahájila výrobu a prodej špalíkových podlah. Špalíková podlaha se…
Podlahy Decospan na veletrhu Interzum
Podlahy Decospan na veletrhu Interzum
Společnost Decospan se ve dnech 7. až 8. května zúčastnila veletrhu Interzum, který se konal…
Kouřování dřevěné podlahy od StilParkett
Kouřování dřevěné podlahy od StilParkett
Společnost  STILPARKETT, s.r.o. dokončila zakázku pokládky podlah při rekonstrukci…

Živé podlahy Egger Design+