Korek – jeden z nejúžasnějších produktů přírody

Datum článku: 5.11.2019

Korek je kůra korkového dubu , což znamená, že je to 100% přírodní rostlinný materiál.  Je tvořen úlem mikroskopických buněk naplněných vzduchem a potažených většinou suberinem a ligninem. Ve svém chemickém složení jsou také identifikovány další sloučeniny, i když s menší expresí, jako jsou polysacharidy, ceroidy a taniny.V jednom kubickém centimetru korku je téměř 40 milionů buněk - asi 800 milionů v jedné zátce z korku.

Korek – jeden z nejúžasnějších produktů přírody

Každých devět let, aniž by byly během tohoto procesu pokáceny stromy,  se ze stromů loupe korková kůra, ze které se vyrábí množství produktů, od těch tradičních jako jsou např. zátky až k těm  k nejinovativnějším a nečekaným. Ale ne všechny korky mají stejné vlastnosti a kvalitu k výrobě různých produktů.

Kůra se poprvé sbírá ze stromů poprvé  po 25 letech růstu a teprve po třetím loupání (ve věku 43 let) má kůra, nazývaná „amadia“, vlastnosti  požadované pro výrobu nejkvalitnějšího korku. První dvě extrakce - „panenský“ a „second-hand“ korek - stejně jako ten, který byl odebrán ze základny stromu, se používá jako  surovina pro izolaci, podlahu a produkty pro oblasti tak rozmanité, jako je konstrukce, móda, design, zdraví, výroba energie nebo letecký průmysl.

Těžba se provádí vysoce specializovanými odborníky, vždy mezi květnem a srpnem, kdy je strom v aktivnější  fázi růstu a je snazší jej oddělit, aniž by došlo ke zranění kmene. Korkový dub je jediný strom, jehož kůra se regeneruje a po každé extrakci získává jemnější strukturu. Protože se strom vyznačuje dlouhověkostí – roste v průměru až 200 let, může se kůra sbírat až 17x!

Korek se vyznačuje vynikajícími  vlastnostmi, má nízkou vodivost tepla, zvuku a vibrací , vysokou odolnost , je hypoalergenní   a nepropouští kapaliny, proto se používá i na výrobu podlahových krytin. Portugalská polečnost Amorim,  která patří mezi nevýznamnější zpracovatele korku, nabízí velký výběr korkových podlah Wicanders, Cortex a Corklife,  které najdete např. v nabídce firmy Supellex.

 


Živé podlahy Egger Design+