Podlahy vhodné do vlhkých místností

Datum článku: 5.3.2018

Jaký je nejlepší typ podlahové krytiny do vlhkých místností, jako je suterén, koupelna, nebo dokonce exteriér? A co částečně mokré místnosti, jako jsou kuchyně a polo koupelny?  

Podlahy vhodné do vlhkých místností

Podlahové krytiny na tomto seznamu jsou seřazeny od nejlepší po nejhorší a rozděleny do tří obecných kategorií: vhodné, přijatelné a nevhodné. Obecně platí, že jakýkoli anorganický materiál je lepší podlahovou krytinou do vlhkých prostorů než organické materiály (dřevo aj.). Výjimkou z tohoto pravidla představují koberce. I (plošné) koberce vyrobené z anorganických materiálů, jako je olefin (polyolefínová vlákna), nylon či polyester, byste neměli používat do často mokrých prostor kvůli jejich neschopnosti se rychle zbavit vody.

Je tu také jeden zmírňující faktor: čím více je organický projekt předpřipravený (tj. zpracovaný ve výrobě), tím odolnější je vůči působení vlhkosti. Nejlepším příkladem je bambus: ačkoli samotný bambus je 100% organický, při výrobě krytiny (laminování tenkých bambusových stonků) se používá tolik anorganických lepidel, že je výrobek mnohem stabilnější při působení vody.  

Vhodné podlahové krytiny

Podlahové krytiny v této kategorie skýtají maximální ochranu před vlhkostí a jsou 100% odolné vůči působení vody. Zařazení do této kategorie se zakládá na tom, jak efektivně chrání krytina podklad před proniknutím vody. Všechny níže uvedené je proto možné použít v kuchyních a v koupelnách.

 • Porcelánové dlaždice - často se používají ve sprchových koutech, koupelnách s vanou, v bazénech a na dalších místech, kde je voda, protože materiál je velmi odolný vůči intenzivnímu působení vody. Porcelánové dlaždice mají míru absorpce vody 0,5 % a více (ASTM C373).
 • Keramické dlaždice - tak jako porcelán jsou i keramické dlaždice vhodné na místa se značnou vlhkostí a vodou. Jediný rozdíl spočívá v tom, že dlaždice v tomto případě nenesou označení „porcelán“ a mají míru absorpce vody méně než 0,5 %. Slabou stránkou porcelánových i keramických dlaždic jsou spáry mezi nimi.
 • Vinyl v roli - vytváří pevný povrch 100% odolný vůči vodě. Obvykle má velmi málo spojů (nebo žádné), kterými by mohla voda proniknout k podkladu.
 • Podlahová krytina z luxusního vinylu (desky) - nejčastěji o rozměrech 18x120 cm. Spojení zámkovým systémem (bez použití lepidla) skýtá dobré utěsnění proti prosakování vody k podkladu.
 • Vinylové dlaždice - tak jako jiné odolné krytiny (vinyl v roli a vinylové podlahové desky), jsou 100% odolné vůči vodě. Podlaha z nich má však mnoho spojů, kterými může proniknout voda.
 • Beton - dobře povrchově ošetřený beton má vynikající odolnost proti vodě. Beton je také možné obarvit či jeho povrch potisknout, aby získal texturu. Zde ho uvádíme na posledním místě v kategorii, protože se v domácnostech používá jen zřídka.  

Přijatelné podlahové krytiny

Podlahové krytiny v této kategorii nejsou vyrobeny z materiálu 100% odolného vůči působení vody. Avšak horní vrstva je vůči vodě odolná, a když jsou díly pevně spojené, na povrchu může krátce stát voda, aniž by způsobila škodu.

 • Předpřipravené dřevo - funguje lépe než laminátová podlahová krytina, protože jeho základ je z pevnější překližky, která je lépe odolná vůči vodě. Předpřipravené dřevo nesnese velké množství vody, ale v nouzi obstojí.
 • Laminátová podlahová krytina - jedná se o umělý výrobek, který v testech vlhkosti obstojí lépe než podlahová krytina z masivního dřeva. Hlavním problémem je, že základ laminátové podlahové krytiny tvoří dřevotříska, na níž vzniknou na ní puchýře, když na ni pronikne voda.
 • Linoleum v dlaždicích nebo v roli - je na bázi oleje, takže dobře odolává vodě. Jedná se však o kompozitní materiál, navíc linoleové dlaždice mají spoje, do kterých se může dostat voda.
 • Bambusová podlahová krytina - přestože je tato krytina vyrobena z organického materiálu, bambus je silně napuštěný chemikáliemi a pryskyřicemi, které jsou odolné vůči vodě, ačkoli ne zcela nepropustné.

Nevhodné podlahové krytiny

Podlahové krytiny v poslední kategorii byste ve vlhkých místnostech neměli používat. Pokud je použijete, je to Vaše vlastní riziko.

 • Pevné masivní dřevo ošetřené až na místě - nebude fungovat v prostředí pod úrovní země, tj. v suterénech, kde bývá vlhko, a také se nedoporučuje do koupelen, kde je voda běžně přítomná. Když dojde k promáčení vodou, je sice možné podlahu zachránit, ale už nebude jako dříve. Masivní dřevo ošetřené až na místě je jen o něco málo lepší proti vlhkosti než dřevo předem ošetřené, protože těsnící hmota vyplní spoje a poskytne ochranu před pronikáním vody k podkladu.
 • Pevné masivní dřevo předem ošetřené - má dvě strany, na které může působit vlhkost: horní a spodní povrch. Shora může voda proniknout mezi spoji u předem ošetřené krytiny až dolů k podkladu. To mohou zavinit havárie (jako je prasklé potrubí, přetečení pračky apod.), ale třeba jen situace, kdy necháte otevřené okno při bouřce.
 • Plošné koberce - jednoznačně není dobrý nápad instalovat plošné připevněné koberce v koupelnách a na dalších místech, kde bývá mokro. Koberce schnou pomalu a podporují růst plísní. Koberce vyrobené z umělých materiálů, jako je olefin a polyester, jsou ve vlhku jen minimálně lepší než vlněné (např. berberské koberce). Obecně platí, že bez ohledu na typ materiálu se koberce nemají instalovat v mokrém či částečně mokrém prostředí.

Podobné články

Podlahy, hygiena a zdraví
Podlahy, hygiena a zdraví
Doma trávíme hodně času a proto by měl být domov bezpečným, příjemným prostředím. Je…
Jak a čím vytírat různé typy podlahových krytin?
Jak a čím vytírat různé typy podlahových krytin?
Jak a čím nejlépe udržovat podlahové krytiny čisté? Jak a čím je vytírat? Údržba není…
Pořízení centrálního vysavače do domu
Pořízení centrálního vysavače do domu
Možná někdo ani netuší, někdo hledá informace, jiný pořizuje a někdo využívá…

Živé podlahy Egger Design+