Linoleum neboli lino

Datum článku: 23.11.2021

Není jisté, zda si lidé pod názvem lino či linoleum představují tu správnou podlahovou krytinu. Jak zkušenosti ukazují, všeobecně se lino říká téměř každé měkčí lepené podlahovině. Často je takto označováno i PVC. A to je mezi nimi zásadní rozdíl!

Linoleum neboli lino

Pojďme si tedy linoleum představit blíže – materiál, technologii, využití, výhody i nevýhody. K výrobě linolea se používají přírodní materiály jako je juta, lněný olej, pryskyřice, korková drť, dřevěné piliny, minerální plniva, přírodní barviva. Je to tedy udržitelná a netoxická podlahová krytina. Kromě toho je po všech stránkách odolné, s inovativním designem. Linoleum je vhodné do jakéhokoliv prostředí. Díky svým hygienickým a antialergenním vlastnostem, které mu dodává pojivo linoxyn, může být použito ve zdravotnických zařízeních a také v domácnostech, v nichž žijí alergici. Lze je použít i tam, kde je instalováno podlahové topení. V současnosti se linoleum nejčastěji prodává pod obchodní značkou marmoleum. Při vyměřování plochy podlah, na něž chcete linoleum položit, počítejte vždy s 1 – 2 % navíc na prořezy. Některé druhy linolea je možné použít i v průmyslových zařízeních, komerčních prostorách, atd. - podle typu použité technologie a materiálů snesou větší zátěž.              

Linoleum je ekologická pružná podlahová krytina, jejíž receptura se zachovala dodnes – stále se vyrábí z 90 % z obnovitelných surovin, avšak byla podstatně vylepšena. Tyto nové produkty vznikají v mnoha barevných odstínech i variantách, např. mramorový vzor, imitace dřeva, aj. Díky své měkkosti a pružnosti se lino nepoužívá pouze na podlahy, ale lepí se na stěny i na nábytek, aby se při jejich renovaci docílilo jednotného stylu celého interiéru.

Již jsme zmínili, že linoleum bývá občas zaměňováno s PVC. Zásadní rozdíl tkví v tom, že PVC je syntetické. Má rovněž své vlastní výhody, ale ekologickým vlastnostem linolea se nevyrovná – lino je extrémně šetrné k životnímu prostředí, což je zásadní přidaná hodnota jak pro přírodu, tak i pro člověka. PVC není tak měkké a elastické a má vícevrstvou strukturu, zatímco linoleum je tvořeno pouze jednou vrstvou. Linoleum je také těžší, a proto se vyrábí v rolích o šířce 1,5 – 2 metry. Je odolné, robustní, trvanlivé. Není hořlavé a je resistentní vůči olejům a tukům. Navíc má znamenité zvukové izolační vlastnosti – téměř eliminuje kročejové zvuky. 


Živé podlahy Egger Design+