5 výhod použití vnitřních posuvných dveří

Datum článku: 29.8.2022

V moderní architektuře se říká, že luxus lze definovat světlem a prostorem. Je tedy logické, že byste chtěli ve svém domě maximalizovat oba tyto faktory a vnitřní posuvné dveře jsou skvělým způsobem, jak toho dosáhnout. Posuvné dveře mohou pomoci vytvořit pocit proudění Vaším domovem, pomohou Vám maximálně využít Váš prostor a nabízejí způsob, jak vnést do místnosti prvek osobnosti.

5 výhod použití vnitřních posuvných dveří

1. Vytvoří otevřený prostor

Již více než 3000 let se lidé snaží vytvořit pocit proudění prostorami. Celé zaměření starověké disciplíny Feng Shui je dělat architektonická rozhodnutí, která řídí tok energie místnostmi, aby bylo dosaženo rovnováhy. Nyní, ať už se hlásíte k učení Feng Shui nebo ne, je těžké tvrdit, že kultivace přirozeného smyslu pro proudění mezi prostory je vysoce žádoucí a snahu o to lze vidět v dnešní moderní architektuře.

Vnitřní posuvné dveře nabízejí způsob, jak vytvořit tento stav proudění mezi místnostmi. Mohou se otevírat a zavírat, aniž by se nakláněly do místnosti jako standardní otočné dveře, což má za následek otevření těchto prostorů bez omezení proudění. Čím širší je otvor v rámu dveří, tím většího pocitu proudění lze dosáhnout.

Například v případě, kdy je ložnice oddělena od podesty a schodiště posuvnými dveřmi. Normálně by se jednalo o dvě odlišné místnosti, ale místo toho existuje možnost tyto dva prostory v podstatě proměnit v jeden. Odstraněním jasného bodu oddělení vytvoříte iluzi jedné větší místnosti a zároveň si zachováte možnost zavřít ložnici na noc. To je zvláště účinné při použití dveří od podlahy ke stropu, které se nakonec chovají jako stěny, které lze libovolně odstranit a znovu nainstalovat.

2. Maximalizuje přirozené osvětlení

Tam, kde je zřejmé, že posuvné dveře mohou přispět k pocitu proudění efektivním využitím prostoru, umožňují také vytvořit rozdělení mezi dvěma místnostmi, aniž by zcela blokovaly průchod světla.

Protože nemusí odolávat živlům jako venkovní dveře, mohou být vnitřní posuvné dveře vyrobeny z méně pevných materiálů, jako je lehké matné sklo nebo dokonce papír. Papírové dveře Shoji, jako jsou ty na obrázku výše, jsou populární v japonské architektuře po generace, a to z dobrého důvodu. Použití papíru jako primárního materiálu pro posuvné dveře znamená, že přirozené světlo může procházet mezi místnostmi, i když jsou dveře zavřené.

V moderním kontextu to umožňuje oddělení místností, aniž by jedna přišla o přirozené světlo proudící do druhé. To je skvělé například mezi kuchyní a jídelnou. V době jídla můžete použít posuvná dvířka z matného skla, abyste skryli kuchyni (a hromadu nádobí, které jste právě vyrobili), a přitom si stále užívali přirozeného světla, které dovnitř svítí skrz sklo.

3. Maximalizuje omezený prostor

Když máte doma malou místnost, poslední věc, kterou chcete udělat, je dále zmenšit využitelný prostor zavedením otočného oblouku otočných dveří. To, co by jinak bylo zbytečným a stísněným místem, lze pomocí vnitřních posuvných dveří proměnit ve funkční prostor.

Výše uvedený příklad ukazuje malou místnost, která byla přeměněna na pracovnu. Tato pracovna má velmi omezený prostor a pokud by se dveře otáčely dovnitř, podstatně by se tento prostor zmenšil a také by se omezila možnost snadného pohybu místností. Použití kapsových (dutinových) posuvných dveří umožňuje využít veškerý prostor v místnosti a vytvořit velmi funkční pracovnu. Vzhledem k tomu, že používají skleněné dveře, jsou schopni zavřít dveře a blokovat zvuk, aniž by se cítili odříznuti od zbytku domu nebo nepřicházeli o dostatek přirozeného světla.

Skryté posuvné dveře, jako tyto, jsou ideální pro mnoho malých místností, jako jsou šatní skříně, koupelny a prádelny, kde by dveře otevřené do místnosti mohly vážně ovlivnit dostupný prostor a dokonce mít nežádoucí vliv na to, kam lze umístit nábytek a vybavení.

4. Univerzální a funkční

Možnost mít pokoj rozdělený buď na dva samostatné prostory, nebo jeden větší prostor umožnily velké posuvné dveře, jako jsou dvoukřídlé dveře na obrázku výše. S tím přichází flexibilita při vytváření mnohem funkčnějších prostor, které jsou vhodné pro mnoho aplikací.

Velké posuvné dveře do ložnice ve výše uvedeném příkladu umožňují tento pokoj nakonfigurovat buď jako jedno velké apartmá pro hosty, nebo jako dva menší pokoje, přičemž změnu lze provést během okamžiku. Tato flexibilita zvyšuje funkčnost místnosti a znamená, že ji lze využívat různými způsoby, jak se mění okolnosti.

Kromě toho, jak se otevřené bydlení stává stále populárnějším, možnost oddělit místnosti stále nabízí významnou užitečnost. Možnost rozdělit otevřený obytný prostor na různé části znamená, že můžete večeřet s přáteli, zatímco děti sledují film, což je luxus, který by nebyl možný bez velkých posuvných dveří jako předělu místnosti.

5. Mnoho různých stylů

Pro ty, kteří se nezajímají o efektivitu a plynulost, ale raději by udělali odvážnou stylistickou volbu, máte štěstí, protože vnitřní posuvné dveře mohou být perfektní i pro vás. Existuje mnoho stylů vnitřních posuvných dveří, které lze použít k vytvoření konkrétního stylu ve vašem domě. Výše uvedené japonské papírové dveře Shoji jsou skvělé pro vytvoření jemného a tradičního stylu, zatímco elegantní kapsové a dvouskládací dveře jsou vhodnější pro moderní estetiku.

Přes mnoho možností jsou v poslední době jasným favoritem, pokud jde o odvážnou stylistickou volbu, posuvná vrata do stodoly. Ať už jsou nová nebo rekultivovaná, vrata stodoly mají velmi zvláštní estetiku, která je oblíbená u mnoha majitelů domů. Ty dodávají prostoru rustikální a industriální nádech a velmi běžně se vyskytují ve venkovských nemovitostech nebo domech, kde majitel hledá do moderního prostředí nádech vintage přitažlivosti.

Ve výše uvedeném příkladu majitelé předělali stará vrata stodoly tak, aby se zasunula mezi obývací pokoj a jídelnu. I když jsou tyto dveře otevřené, propůjčují místnosti velmi jasný styl, k čemuž pomáhá odhalený válečkový mechanismus.

Ať už se snažíte vytvořit jakoukoli estetiku, posuvné dveře mohou pomoci vylepšit a maximálně využít každou místnost ve vašem domě. Pokud stavíte nový dům nebo rekonstruujete svůj současný dům, sledujte, kde se Vám vnitřní posuvné dveře mohou hodit. Vyberte si posuvné dveře, které nejlépe vyhovují Vašim potřebám.