Nejlepší vinylové prkenné podlahy pro Váš domov 2023

Datum článku: 26.1.2023

Vinylová prkenná podlaha může být za mnohem nižší cenu, než je cena dřevěných podlah, poskytnout Vašemu domovu krásný vzhled s minimálními nároky na údržbu. Ačkoli může mít vinylová prkenná podlaha klady i zápory, je vyrobena z několika vrstev pevného plastového materiálu zvaného polyvinylchlorid nebo PVC. Výsledkem je podlaha, která vypadá jako z tvrdého dřeva, ale snadněji se čistí a je mnohem odolnější proti poškození poškrábáním, deformací nebo zabarvením.

Nejlepší vinylové prkenné podlahy pro Váš domov 2023

Podívejme se blíže na to, jaké jsou nejlepší možnosti vinylových prkenných podlah pro Vaše potřeby.

Typy vinylových prkenných podlah


Existují tři kategorie vinylových prkenných podlah (neboli VPF): luxusní VPF, VPF s pevným jádrem a voděodolné VPF. Zde se podíváme na jednotlivé typy:

Luxusní vinylové prkenné podlahy


Tento typ podlahy odpovídá svému názvu díky autentickému vzhledu dřeva a vynikající konstrukci. Skládá se ze čtyř vrstev, které zahrnují voděodolné jádro a navíc vrstvu odolnou proti poškození na povrchu. Více vrstev vytváří povrch, který je nejen krásný, ale také pohodlný při chůzi.

Vinylová podlaha s tuhým jádrem


Tento typ je konstruován tak, aby vydržel díky silnému kompozitnímu rohu. Díky své odolnosti je tato varianta dobrou volbou pro vysoce frekventované prostory, jako jsou chodby, vchody a domy s otevřeným konceptem.

Voděodolné vinylové prkenné podlahy


Tato podlaha má často podobné vlastnosti jako její luxusní protějšky i protějšky s pevným jádrem, ale je také zcela voděodolná. Je ideální volbou pro kuchyně, koupelny, technické místnosti a další prostory v domácnosti, kde se často vyskytují skvrny a rozstřiky.

Tipy pro pokládku vinylových podlahových krytin


Jak nainstalovat vinylovou prkennou podlahu je velmi snadné. Vzhledem k tomu, že jsou považovány za plovoucí podlahy, není nutné používat lepidlo ani hřebíky. Navíc je na místě udrží Vaše vlastní váha. Obvykle můžete vinylové prkenné podlahy nainstalovat během jednoho dne. Stačí si vzít několik základních nástrojů, vyčistit podklad, naplánovat rozvržení a přesně rozmístit prkna.

Výhody vinylových prkenných podlah


Vinylové prkenné podlahy se nejen snadno instalují svépomocí, ale jsou navrženy tak, aby připomínaly podlahy z tvrdého dřeva, aniž byste se museli obtěžovat s přírodním dřevem. Jsou také odolné proti vodě, skvrnám a snadno se udržují. 

Faktory, které je třeba zvážit při výběru vinylové prkenné podlahy


Bez ohledu na to, jakou značku vinylové prkenné podlahy si vyberete nebo kde bude instalována, je třeba nejprve zvážit několik klíčových faktorů:

Odolnost proti poškrábání a skvrnám


Chcete-li zachovat vzhled své vinylové prkenné podlahy po mnoho let, ujistěte se, že jste si vybrali materiál, který odolá pohybu nohou lidí i domácích zvířat. Mnoho různých typů VPF slibuje odolnou vnější vrstvu, ale nezapomeňte si vybrat prkna, která vydrží poškrábání a jiné poškození.

Úroveň tloušťky


Stejně jako je plyšovější koberec příjemnější pod nohama, i silnější vinylová prkenná podlaha poskytuje pohodlí. Tloušťka VPF se měří v milimetrech. Čím více milimetrů, tím více vinylová prkna vydrží tlak a poškrábání. Pro použití v domácnosti je 12 milimetrů běžnou volbou u podlahových krytin, ačkoli 20 milimetrů se doporučuje, pokud máte domácí zvířata nebo větší pohyb nohou. Pro komerční použití se často používá 28 mm pro ještě větší odolnost a podporu.

Velikost prken


Vinylová prkna se dodávají v široké škále šířek od 4 do 12 palců, přičemž většina z nich má šířku mezi 6 a 9 palci. Pokud je místnost, do které podlahu instalujete, velká, můžete zvolit širší prkna, abyste dosáhli atraktivního estetického vzhledu - navíc budete k dokončení práce potřebovat méně prken. Pokud je však místnost malá, budete chtít zvolit užší prkno, aby prostor působil větší.

Podtrženo a sečteno


Vinylová prkenná podlaha napodobuje vzhled drahé dřevěné podlahy, ale je levnější jak cenově, tak i z hlediska údržby. Na trhu je mnoho možností, proto si nezapomeňte vybrat tu nejlepší vinylovou prkennou podlahu, která bude vyhovovat Vašim potřebám v oblasti bytových nebo komerčních podlah.