S rychlým nárůstem pokročilých lehkých materiálů mají designéři a architekti přístup k široké škále architektonických obkladů a profilů, které jim umožňují navrhovat bez hranic. Dnešní moderní konstrukční postupy nabízejí funkční a všestranné systémy vnější povrchové úpravy, které splňují estetické a funkční potřeby, které obstojí ve zkoušce času. Nabízejí nejen současná a atraktivní řešení fasád, ale slouží k zajištění kratší doby výstavby a ekologické účinnosti díky jejich tepelnému výkonu, který snižuje spotřebu energie po dobu životnosti budovy.
Lehké architektonické fasádní panely obalují vnější stěny budovy, zakrývají spodní konstrukci, aby dokončily a zlepšily jejich celkový vzhled, zlepšují účinnost a působí jako bariéra proti živlům. Široce používaný systém poskytuje vysoce pevné a nákladově efektivní řešení, které nabízí flexibilitu a rozsáhlý designový potenciál, od tvaru až po barvu, pro přitažlivou a chráněnou strukturu, která vyžaduje minimální údržbu jak u nových konstrukcí, tak při sanacích fasád. Jejich schopnost instalace na různé podklady z nich činí adaptabilní a všestranné řešení na mnoha projektech.
Fasáda je základním prvkem každé budovy, i když je na trhu k dispozici široký výběr architektonických obkladů a panelových výrobků, v mnoha případech má být systém obkladových panelů složen z nehořlavých materiálů. Současným trendem jak sanace, tak výměny hořlavých hliníkových kompozitních panelů (APC) a nové výstavby je instalace masivních hliníkových panelů. I když jsou tyto panely připevněny ke konstrukci a jsou nenosné, musí odolat namáhání prostředím, které na ně působí v provozu. V závislosti na velikosti, tloušťce a zatížení větrem na panely může být vyžadováno dodatečné vyztužení prostřednictvím připevnění kovových profilů k zadní části panelu – buď plovoucích, nebo připevněných zpět k obvodovému rámu.
Sestavy výztuhy k panelům se týkají procesu aplikace výztužných tyčí, známých jako výztuhy, na zadní stranu architektonických fasádních panelů, aby se zajistila zvláštní podpora a tuhost. Umožňují panelům ležet rovně, odolávat větru a nepříznivým povětrnostním podmínkám a zabraňují tomu, aby časem ztratily svou strukturální integritu.
Lepení výztuh k sestavám panelů vyžaduje upevňovací řešení, které je vhodné pro daný účel. Tato aplikace vyžaduje flexibilní upevňovací systém, který umožňuje tepelnou expanzi a kontrakci panelu oproti výztuži. Minimalizuje také potenciál olejové konzervace, viditelné zvlnění v plochých oblastech fasádních panelů, které se může objevit při metodách připevnění tuhých výztuh.
Výztuhy se na fasádní panely lepí několika způsoby; svary, mechanické spojovací prvky, tekutá lepidla a dokonce i pásky. Tradiční mechanické upevnění však znamená, že nýty nebo šrouby jsou na povrchu panelů viditelné a mohou představovat potíže v procesu montáže kvůli deformaci nebo roztržení, čímž se snižuje spolehlivost a životnost sestavených dílů. Svařování může poškodit kovové povrchy tím, že způsobí tepelné deformace, propálení nebo viditelné jizvy, zejména u lehčích substrátů, které často vyžadují další práci, aby se součásti vrátily do stavu vhodného pro konečnou úpravu a lakování. Tekuté lepicí tmely mají tendenci se po vytvrzení smršťovat, toto smrštění může mít za následek izolované napětí panelu, které může být viditelné na vnější straně architektonického panelu. Tyto metody pravděpodobněji poškodí celistvost a estetický vzhled panelu.
Vysoce pevné akrylové pěnové pásky poskytují alternativu k tradičním způsobům upevnění. Mohou nahradit tekutá lepidla, tmely, svary a mechanické spojovací prvky pro čisté neviditelné prostředky uchycení. Dodává hladký, čistý vzhled, který zvýrazňuje krásu celkové fasády odstraněním nevzhledných mechanických spojovacích prvků. Pásky z akrylové pěny s vysokou pevností jsou osvědčenou alternativou šroubů, nýtů, svarů a jiných mechanických spojovacích prostředků, která řeší problémy spojené s tradičními metodami spojování. Nabízejí okamžitou pevnost, vysokou konečnou vazbu a rozložení napětí, které umožňuje relativní pohyb dílů pro tepelnou expanzi a kontrakci. Jejich další výhodou je urychlení procesu montáže a snížení mzdových nákladů.