Pomoc při výběru obkladů a dlažeb

Datum článku: 4.7.2022

Obklady a dlažby se pořizují na dlouhá léta nebo dokonce na celý život. Jejich výběr by neměl být unáhlený a rozhodně se vyplatí nakupovat u osvědčeného prodejce, který má široký výběr kvalitního zboží a dokáže poskytnout kvalitní zákaznický servis.

Pomoc při výběru obkladů a dlažeb

Specifikace obkladů a dlažeb

Keramické dlažby jsou určeny především na podlahu. K tomu jsou přizpůsobeny všechny jejich vlastnosti, jako je například odolnost proti otěru a díky tvrdosti je lze zatížit, aniž by hrozilo jejich poškození. Dlažba je někdy vhodnou alternativou i pro obklad stěn.

Keramické obklady naopak dostatečnou tvrdost nemají, proto jsou určeny pouze na stěny.

 
Základní požadavky, které musí být při výběru keramického materiálu zvážit

Vždy je nutné odlišit materiál určený pouze do interiéru a materiál, který lze použít i ve venkovních prostorách. Venkovní obklady a dlažby musí odolat vlivu počasí.

Dlažby a obklady na chodbách, v technických místnostech (dílna, garáž) jsou více zatěžovány. Tomu je třeba přizpůsobit výběr.

Pro kuchyň je třeba počítat i s větším nárokem na čistotu a kvalitu úklidu, proto by obklady a dlažby měly být nejen krásné, ale také snadno čistitelné.

Koupelna je místo, kde je více vlhko a stejně jako v kuchyni, i zde by mělo jít o materiál, který jde snadno udržovat.

Venkovní mrazuvzdorná dlažba

U dlažby, která je určená do exteriéru, je důležitá její odolnost vůči dešti, větru, slunečnímu záření, a především musí být mrazuvzdorná. U takové dlažby je uváděna nasákavost. Ta by ideálně měla být v hodnotách do 0,5 %. Pokud má materiál nasákavost do 3 %, lze stále použít venku.

Dlažba ve venkovním prostředí musí díky celoročnímu střídání teplot odolávat velkému pnutí, a to platí i o podkladu. Proto je důležité vybrat i specifické lepidlo pro aplikaci v exteriéru. Jak na dlažbě, tak na lepidle a spárovacích hmotách by mělo být označení mrazuvzdorné (začíná jako C2).

Otěruvzdornost obkladů a dlažeb

V často využívaných prostorách, jako jsou například chodby nebo schodiště, by měl mít obklad i dlažba povrch, který zůstane i po častém používání stále stejně kvalitní. Proto je materiál označený stupnicí PEI, která stanoví odolnost vůči otěru.

PEI I – obkladový materiál s nízkou odolností

PEI II – univerzální obklady vhodné například do koupelny

PEI III – materiál vhodný pro středně namáhaná místa, například do obývacích pokojů

PEI IV – materiál s vyšší odolností do chodeb, ale i na terasy

PEI V – nejvíce odolný materiál vhodný například do restaurací

Tvrdost a pevnost obkladů a dlažeb

Jsou místa v domácnosti, kde je potřeba pevnější a tvrdší materiál. Kuchyňská dlažba musí odolat pádu těžkého hrnce, v domácí dílně upadne kladivo nebo jiný těžký nástroj, stejně tak i obklad by měl být dostatečně tvrdý, aby se nepoškodil. Tvrdost materiálu je označena stupnicí MOSH do 1 do 10. Vhodný je materiál s označením 6 a více.

Vybírat by se měla dlažba, která má větší tloušťku, aby samovolně nepraskla.

Protiskluzová úprava dlažby

Všude tam, kde může být podlaha vlhká a mokrá, se z bezpečnostních důvodů používá protiskluzový materiál. I v tomto případě existují kategorie, které umožní vybrat dlažbu pro konkrétní prostředí. Standardně je dlažba označena R9 – R13. Pro vnitřní dlažbu určenou do koupelny a vstupních prostor stačí R9. Pro kuchyň se doporučuje R10.

Existuje ještě označení A, B, C, které definuje míru protiskluzu pro bosé nohy. To je určitě praktická informace pro výběr podlahy do koupelny nebo třeba v okolí bazénu.

K nákupu

I přes množství možností nákupu z katalogu online je vždy dobré si zajít do specializované prodejny a prohlédnout si produkty na vlastní oči. Dobré je vidět obklad a dlažbu na větší ploše a získat tak reálnou představu o barevnosti a celkovém dojmu. Připravili jsme pro Vás pestrou nabídku dlažeb a obkladů, takže můžete vesele vybírat.

Vždy je nutné dobře změřit plochu, kde se budou obklady a dlažby umísťovat a nakoupit v množství o 10 -15 % navíc jako rezervu.