WC neboli splachovací záchod

Datum článku: 4.8.2022

Proč se tomu říká “water closet”?

Jedno běžné místo pro instalaci toalety bylo v předělané skříni kvůli své vyhrazené velikosti a dveřím. Protože to bylo jediné místo v domě, které mělo vnitřní vodu, nazývalo se to „WC“. Znamená to tudíž původně samostatnou místnost oddělenou od koupelny zbytku koupelny.

WC neboli splachovací záchod

Oproti tomu toaleta je kus sanitárního zařízení, který shromažďuje lidskou moč a výkaly a někdy i toaletní papír, obvykle k likvidaci. Splachovací toalety používají vodu, zatímco suché nebo nesplachovací toalety ne. Mohou být navrženy pro sezení populární v Evropě a Severní Americe se záchodovým prkýnkem, s dodatečnými ohledy pro osoby se zdravotním postižením, nebo pro pozici ve dřepu oblíbenější v Asii. V městských oblastech jsou splachovací záchody obvykle napojeny na kanalizační systém, který vede do septiků v izolovaných oblastech. Suché záchody jsou napojeny na jímku, vyjímatelnou nádobu, kompostovací komoru nebo jiné skladovací a ošetřovací zařízení, včetně svodu moči s odváděcím záchodem.

Technologie používaná pro moderní toalety se liší. Toalety jsou běžně vyrobeny z keramiky (porcelán), betonu, plastu nebo dřeva. Novější technologie toalet zahrnují duální splachování, nízké splachování, vyhřívání záchodového sedátka, samočištění, ženské pisoáry a bezvodé pisoáry. Japonsko je známé svou toaletní technologií. Letadlové toalety jsou speciálně navrženy pro provoz ve vzduchu. Potřeba udržovat anální hygienu po defekaci je všeobecně uznávána a toaletní papír, který může být také použit k otírání vulvy po močení, je široce používán (stejně jako bidety).

Typický splachovací záchod je keramická mísa (pánev) připojená na straně „nahoře“ k splachovací nádržce (nádržce), která umožňuje rychlé naplnění vodou, a na straně „dolů“ k odpadní trubce, která odvádí odpadní vodu. Při splachování toalety by měly splašky odtékat do septiku nebo do systému napojeného na čističku odpadních vod.

Dále se WC dělí podle druhu na závěsné WC mísy, závěsné WC sety, WC s bidetem, WC kombi, stojící WC a pisoáry. Podle designu pak WC různých tvarů a barev. Podle značky, příslušenství atd.

V nabídce našich WC najdete vše zmiňované a ještě mnohem víc.

 


Živé podlahy Egger Design+