PVC je tradiční podlahová krytina, která kromě vysoké životnosti a odolnosti vyniká snadnou údržbou. PVC podlahy jsou ve své podstatě vinylové podlahy v rolích. Díky dezénům imitujícím dlažbu, keramické krytiny, parkety nebo masivní dřevo nalezne PVC podlaha široké uplatnění v obytných i komerčních prostorách.
PVC podlahy jsou pro své vlastnosti nesmírně oblíbeným typem podlahové krytiny a stále patří mezi velmi vyhledávané zboží v oblasti podlahářského sortimentu. PVC je zkratkou pro syntetický materiál polyvinylchlorid - PVC je tedy měkčený vinyl.
Jedná se o průmyslově vyráběný moderní produkt, který prošel v průběhu let spoustou změn. Už dávno neplatí, že PVC podlahy jsou nevzhledné a zastaralé. Nové výrobní technologie dodaly PVC podlahám živé barvy, atraktivní vzory a schopnost dokonalé imitace přírodních dezénů.
Homogenní PVC podlahy - jsou vyrobeny z jedné vrstvy, která je probarvená v celé tloušťce. Tyto podlahy nemají žádný vzor, vyrábí se jako jednobarevné podlahoviny nebo v melírovaném provedení. Homogenní PVC podlahy jsou velmi odolné, proto nacházejí uplatnění v prostorách s extrémní zátěží, jako jsou vstupní haly, montážní provozy, nemocnice, školy, školky, jídelny, úřady apod.
Heterogenní PVC podlahy - jsou složeny z několika vrstev. Většinou se skládají z nášlapné vrstvy, dezénu, spodní PVC vrstvy, nosného vlákna a horní PVC vrstvy. Některé PVC podlahy jsou ošetřeny vrchní PUR vrstvou, která pomáhá zajišťovat snadnější údržbu. Heterogenní PVC podlahy se vyrábí v různých imitacích materiálů, jako je dřevo, kámen, dlažba atd. Tloušťka nášlapné vrstvy zaručuje odolnost podlahy. Tvrzené heterogenní PVC podlahy jsou určeny do silně až extrémně namáhaných prostorů.
Gramáž materiálu - udává hmotnost/m2. To znamená, že lehké materiály, i když jsou silné, nejsou kvalitní. Materiál se při pokládce bez celoplošného lepení vlní, může se jednoduše roztrhnout a rychle se sešlape.
Struktura PVC pěny - při výrobě je důležité, aby byla směs PVC pěny před samotným rozlitím a zpracováním v peci lehce provzdušněna. To zaručí lepší tepelně izolační vlastnosti a příjemný pocit při došlapu. Samotný materiál však zůstává pevný, má paměťový efekt a především lze poskytovat s dlouholetou zárukou.
Celková tloušťka materiálu - tento údaj určuje komfort chůze a tepelně izolační vlastnosti. Do bytů se doporučují PVC podlahy o síle 2,6 mm a více.
Tloušťka nášlapné vrstvy - je základním měřítkem kvality při výběru PVC podlahy. Nášlapná vrstva je ochranný film, který se nanáší na povrch podlahy a tím chrání natištěný dekor proti poničení. Čím je tloušťka nášlapné vrstvy silnější, tím je podlaha odolnější. Tloušťka nášlapné vrstvy také ovlivňuje cenu podlahy. Pro bytový sektor se doporučuje nášlapná vrstva tloušťky 0,25 mm a více. Pro kancelářský sektor se doporučuje nášlapná vrstva tloušťky 0,50 mm a více.
Gravírovaný povrch (embossing) - přesto, že je gravírovaný povrch podlahy náročnější na výrobu, přináší jedinečný efekt, který věrně imituje přírodní materiály, jako je reálná struktura dřeva, vzhled dlaždic apod.
Protiskluzný povrch - z důvodu bezpečnosti výrobci PVC podlah ustupují od výroby hladkých povrchů. Na nášlapnou vrstvu nanáší ještě další vrstvu, tzv. protiskluz. Chůze po takto ošetřené podlaze je bezpečná, příjemná, nejsou vidět nečistoty a povrch se dobře udržuje.
PUR vrstva - je poslední ochranná vrstva, která je nanesena na nášlapné vrstvě. Levné PVC podlahy tuto vrstvu nemají.
Třída zátěže - je souhrnný ukazatel, který nám říká, do jakých prostorů je materiál PVC podlahy vhodný.
PVC podlahy se vyrábí v různých šířkách od 1 m až po 5,5 m. Široký výběr umožňuje pokládku bez nastavování pásů, tak jako tomu bylo dříve, PVC podlaha se instaluje přes celou obytnou místnost. Před samotnou pokládkou musí být podklad dokonale rovný, pevný a suchý.